Ondřej Dvouletý se podílel na tvorbě nového Metodologického rámce OECD pro hodnocení politik podpory podnikání, malých a středních firem

OECD publikovalo nový metodologický rámec OECD pro hodnocení politik podpory podnikání, malých a středních firem. Na jeho přípravě se od roku 2018 podílel i Ondřej Dvouletý. Výsledný dokument byl opakovaně představen a přípomínkován členskými státy OECD na pravidelných konferencích a jednáních. Tvoří součást širšího úsilí OECD o posílení hodnocení politik napříč veřejným sektorem. Zejména podporuje implementaci Doporučení OECD pro hodnocení veřejných politik [OECD/LEGAL/0478] a Doporučení OECD pro politiky podpory podnikání, malých a středních podniků [OECD/LEGAL/0473], obě přijatá Radou OECD v červnu 2022.

– Dokument ilustruje, jakými možnými nástroji a politikami je možné podporovat podnikatelskou aktivitu.
– Představuje metodologický rámec evaluací těchto politik, přičemž zdůrazňuje potřebu definivat jejich očekávané přínosy už při jejich přípravě.
– Vysvětluje specifika jednotlivých metod, klíčových výsledkových indikátorů a volby vhodných kontrolních skupin.
– Dále strukturovaně shrnuje výsledky 50ti evaluačních studií z 28 členských států OECD včetně České republiky.
– Každá z těchto studií je navíc hodnocena prostřednictvím tzv. Evaluation Quality Score reflektující vybrané aspekty kvality studie a důraz je kladen i na volbu vhodných a robustních metod.

Cílová skupina stakeholderů: Tvůrci politik podpory podnikání, evaluátoři a analytici

Autorský tým:  Jonathan Potter (Head, Entrepreneurship Policy and Analysis Unit, CFE, OECD), David Storey (University of Sussex), Ondřej Dvouletý (Prague University of Economics and Business), Pablo Shah (OECD/CFE)

Citace: OECD. (2023). Framework for the Evaluation of SME and Entrepreneurship Policies and Programmes 2023, OECD Studies on SMEs and Entrepreneurship, OECD Publishing, Paris, https://doi.org/10.1787/a4c818d1-en.

Report je dostupný na: https://www.researchgate.net/publication/368509991_Framework_for_the_Evaluation_of_SME_and_Entrepreneurship_Policies_and_Programmes_2023